Thanks to everyone who made this game possible!

Special Thanks:

Playtesters:

US: Jennifer Bishop, Mark Bourke, Erin Conder, Michael Conder, Jon Deering, Morgan Ellis, Matt Elstein, Dave Gallo, Cynthia Garrard, Robert Garrard, Robert Holmes, Colin Jessup, Lukas Kroc, Charles McEwen, Quinn Murphy, Kristi Perno, Salvatore Perno, Danny Quindoy, Eric Ramirez, Gavin Ridgway, Rachel Ridgway, Rebecca Sanderson, John Verive, Julie Verive, Dan Yarrington, Sara Yarrington

New Zealand: Carla Bayard, Dillon Burke, Tony Djikstra, Joanna East, James Glover, William Howard, Rose Nichols, Tim Oliver, Ian Raymond, Jan-Yves Ruzicka, Stuart Stoddart

Europe: Antoine Bauza, Neil Jefferies, Dave Maple, Roberta Padlina, Rafael Schwemmer, Ste Trussell

Kickstarter Backers

Captains: Ben Albritton, Scott G. Ainsworth, B Vail, Vania Justin & Harley, Colin & Julie

Quartermasters: Loren Testa & Catherine Carr, Kristofor Barnes, Shane Rose, Michelle Gunn, Rtmiss, Master Thomas Rodriguez

Master Gunners: Erin Conder, Will "Confusionest" Howard, Cat Milligan

Crew Chiefs: Kevin Leach (The Bazaar), Isabella Crudo (The Cathedral), Roberta Padlina (Dragon of the Seas), Raoul and Teresa (The Mistwalker), Tim Jones (The Betrayer), Lucas Cade (The Necromancer), Logan DuClos (Runic Longship), Katrina Marie Parra (The Intrepid)

First Mates: Colin Jessup, Gina Ricker, David Gallo, C.I. Wilson @xina, Rafael Schwemmer, Lynda Sanderson, Kathryn Carter, Ed Kowalczewski, Joseph J. Propati, Patrick "Mouser" Rowley, Gareth Falkingham, Chris Dundon, Lex, Patrick Finch, Morgan Ellis, Joshua Beale, Ian Barnes

Ship's Mages: Gold (@unifex), Eric Lytle, Beau "Blackbeard" Lindsay, Jason "JiB" Tryon,Andrew Linstrom, PurpleSally, Michael Sands, Tom Johnson, Ashley Sands, Peter Cliff, Sarah and Ryan McMullan, Jim Waters, Amy Wilson, Liz Wiltshire, Sally Jo Cunningham, Thomas Degioannini, P.T. McNiff

Buccaneers: John 'Coffeedrinker' Robertson, Nick and Becky Adams, Ryan Macklin, Igor Moshnyakov, Jack Gulick, Andy Ashton, Wes Otis, Elizabeth Salazar, Mark DiPasquale, Anonymous, Daniel Parsons, Carl de Visser, LineDetail.com, Tim Oliver, Merrilee Proffitt, Anna Gerber, Matt Troedson, Mike Hasko, Scott Kelly, James Ritter, Captain Wolfson, Matthew Harward, Rose Nichols, Karen Haugland, John & Julie Verive, Dustin Schwartz, Warren "Mook" Wilson, Eric M. Paquette, David Maple, Jennifer Nichols, Robert Kamphaus II, The Toddfather, Jesse Burneko, Brian Allred, Jenna, John Adams, Katrina Wolfe, Keith McKay, Dave Challis, Niki and Fer, Geoffrey Ford, Keith Koleno, Pirata Poldo, Quinn Murphy, Anna Li, Trond, James Myers, Dan Chudnov, Matt & Nykki Boersma, ngeunit1, Michael Norman, Robert Shinn, Martin Klein, Jonathan Jordan, Los Pernos, Jan-Hendrik Strenzke, Gavin, Joel Thurston, Chris Ruggiero, Amy Wilson, Faelights, Steve Lord, Vernon ARRRRRGH Lingley, Dan Whaley

Sailors: Josh Roby, Alex K, Chris Czerniak, Randall Leeds, Leslie Johnston, Dylan Armes, Daniel Hodges, Kelly Collard, Doug Reside, Ann Bevins, Laura "Fairyglass" Bishop, Zach Donovan, Joshua Plautz, Bay Grabowski, Samuel Winget

Explorers: Ben O'Steen, Steve Trussell, Cap'n Hokum

Conscripts: Jenn Martin, Simon Carrigan, Fred and Tracy Hurley, Patrick Dickson, Adrian Roup, Hamurabi, Catprog, Flavio Mortarino

Swabbers: Brian Liberge, Quentin Bourne, Chris Lavery, Paul Riddle, Zachary L. Stauber, Jakob Katrynski, Bleys of Amber, Jason Morgan, British Steel, Adan Tejada, Ryan M. Danks, Paul Gregory, Susan Davis, Roy Pollock, Cammiluna, Black Raven, Sascha Bornhorst, dan singhal, Paulo Cortes, Mike Olson, Saladdin, Alasdair, David Thompson, Dawn DeBacker